A tam, cicho być..

Dziś rano – 15 grudnia zmarł Bohdan Smoleń. Aktor ostatnie dni życia spędził w szpitalu. Przeszedł poważną infekcję, przez którą pojawiły się u niego problemy z oddychaniem. Wyczerpanemu przez inne przebyte choroby organizmowi nie udało się przezwyciężyć zagrożenia. Artysta kabaretowy zmarł w wieku 69 lat.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku-Białej. W 1975 ukończył Wydział Zootechniki krakowskiej Akademii Rolnej (dziś Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja). W czasach studenckich był jednym z założycieli kabaretu „Pod Budą”.

W 1978 roku rozpoczął współpracę z Zenonem Laskowikiem. Dzięki występom w kabarecie „Tey” stał się jednym z najpopularniejszych polskich kabareciarzy. W latach 80. nagrywał także humorystyczne utwory we współpracy z wielkimi polskimi gwiazdami, m.in. z Krzysztofem Krawczykiem. Kabaret „Tey” ostatecznie rozpadł się w 1988r, a artysta założył z małżonką sklep zoologiczny.

W tym samym roku w rodzinie Smolenia wydarzyła się wielka tragedia. Powiesił się jeden z jego trzech synów. W niecały rok od tego zdarzenia samobójstwo popełniła również jego żona, Teresa. Po tych wydarzeniach na dłuższy czas wycofał się z życia publicznego i popadł w depresję.

Na początku lat 90. próbował wrócić na scenę kabaretową, jednak nie odniósł takich sukcesów, jak jeszcze dekadę wcześniej. W latach 1995-1997 z popularnymi producentami muzyki disco polo nagrał 3 płyty z humorystycznymi utworami. W 1999 roku Smoleń zaczął grać rolę listonosza „Edzia” w serialu „Świat według Kiepskich”. Jego postać była znana z mówienia wierszem i śmiesznych powiedzonek.

Z biegiem lat Bohdan Smoleń coraz wyraźniej podupadał na zdrowiu. Ograniczył swoją aktywność i przeniósł do wsi Baranówko pod Poznaniem. W 2007 roku założył fundację pod nazwą „Fundacja Stworzenia Pana Smolenia”, zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W latach 2007-2010 przeszedł dwa udary mózgu i zawał serca. W 2009 roku odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk ministra kultury. Za swoją działalność charytatywną otrzymał również Order Ecce Homo i „Gwiazdę Dobroczynności”.