Czas na pierwszy aparat…

Każdy z nas jest inny, każdy ma inne umiejętności i preferuje inny styl w fotografii. Niezależnie od poziomu rozwoju właśnie przyszła najlepsza w ciągu roku okazja do zakupu aparatu. Czy istnieje aparat idealny do wszystkich potrzeb? Tymczasem całe piękno fotografii polega na tym, że taki sprzęt po prostu nie istnieje. Na rynku mamy ogromną różnorodność, dzięki czemu każdy może znaleźć aparat, który trafi idealnie w jego potrzeby. Wielu z nas chciałoby głębiej poznać świat fotografii, ale obawia się dużych wydatków. Fotografia to dość kosztowne hobby, dlatego wybór każdego aparatu i obiektywu musi być dobrze przemyślany. Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Decydując się na zakup aparatu nie wiemy , czy polubimy fotografię na dobre, czy też pasja przeminie. Z jednej strony chciałoby się mieć sprzęt o jak największych możliwościach, a z drugiej, jak najtańszy. Rozróżniamy aparaty takie jak: lustrzanka cyfrowa, bezlusterkowiec, czy też aparat kompaktowy (tzw małpka), są też aparaty studyjne ,cyfrowa lustrzanka pełnoklatkowa. Aparat bezlusterkowy z wymiennymi obiektywami , potocznie bezlusterkowiec posiada możliwość wymiany obiektywów montowanych w korpusie, którego jednak cechą charakterystyczną jest brak optycznego układu wizjera z lustrem. Stąd też nazywana matówką i pryzmatem pentagonalnym (pierwszym takim aparatem wprowadzonym na rynek był Panasonic Lumix G1). Lustrzanka cyfrowa typu DSLR (Digital Single Lens Reflex Camera) –jest rodzajem lustrzanki jednoobiektywowej, w której rolę materiału śwatłoczułego spełnia matryca światłoczuła. W zależności od rozwiązania jest to matryca CCD lub matryca CMOS. Aparaty tego typu początkowo przeznaczone były głównie do zastosowań profesjonalnych, ale w miarę upływu czasu i obniżenia kosztów produkcji stały się popularnym narzędziem wśród amatorów- pasjonatów fotografii. Aparat Pełnoklatkowy (Full Frame) posiada matrycę światłoczułą w wielkości klatki 35 mm, czyli o wymiarach 36x 24 mm. Aparaty pełnoklatkowe powstały w wyniku dążenia do osiągania coraz lepszej jakości wykonywanych zdjęć.

SONY DSC
SONY DSC

Aparat kompaktowy jest o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Jest on najczęściej wyposażony w niewymienny obiektyw stałoogniskowy lub zmiennogniskowy. Kompakty cyfrowe, pozbawione wizjera, wyposażone są w duży, czytelny wyświetlacz (ekran) LCD, na który przekazywany jest obraz wprost z obiektywu, i zapisujące zdjęcia na kartach pamięci.

Skoro już wiemy coś o aparatach i znamy rodzaje występujących cyfrówek, skupmy się na tym co chcemy robić i do czego ma służyć nam zakupiony sprzęt. Zastanówmy się gdzie najczęściej będziemy robić zdjęcia i do czego je będziemy wykorzystywać. Kiedy już mamy cel zadajmy sobie kilka pytań i odpowiedzmy sobie na nie sami. 1.Do jakich zastosowań ma służyć zakupiony sprzęt? Zdjęcia amatorskie, wycieczki, imprezy rodzinne….,półprofesjonalnych, jako hobby, fanpage.., czy też zarobkowe np. wesela, reportaż. 2. Co jest dla mnie ważne w wyborze aparatu? .. Dobra jakość zdjęcia, możliwość rozwijania swoich umiejętności, zapis filmu, rozmiar, waga, marka aparatu. 3.Jakie głównie będę wykonywać zdjęcia?.. Krajobraz, portrety, reportaż, macro. 4.Jak określasz swoją znajomość tajników fotografii?

dsc04819

Aparat dla osoby , która lubi podróże. Podczas podróżowania oczekujemy od aparatu niezawodności i uniwersalności. Po pierwsze, aparat powinien pozwolić na ujęcia szerokokątne, by pokazać w kadrze jak najwięcej. Po drugie często przydają się długie ogniskowe, dzięki którym możemy skupić się na wybranym elemencie sceny, albo po prostu fotografować odległe obiekty. Często poleca się tu osobom, cyfrowe lustrzanki,. Ma to sens, natomiast problemem są zawsze obiektywy co wiąże się z kosztownym rozwiązaniem i wagą tych obiektywów, przy całodniowym wypadzie w góry i noszeniu na plecak, torby z zestawem obiektywów. Dlatego lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie zakup kompaktu z dużą krotnością zoomu. Dobrze spisze się np. Nikon COOLPIX P610, który wyposażony jest w 60-krotny zoom o ekwiwalencie ogniskowej 24-1440 mm. Po drugie waga takiego kompaktu jest niewielka , bo często waży tyle co korpus lustrzanki bez podłączonego obiektywu. COOLPIX P610 jest wyposażony w odbiornik GPS/GLONASS/QZSS, dzięki któremu możliwe jest geotagowanie zdjęć. Z kolei Wi-Fi i NFC pozwolą na wysyłanie zdjęć do urządzeń mobilnych, dzięki czemu można je natychmiast udostępnić znajomym. Jednak kompakt nie zapewni nam tak dobrej jakości zdjęć nocnych jak lustrzanka, ale warto zauważyć, że na wakacjach przeważnie fotografujemy za dnia, kiedy warunki świetlne są bardzo sprzyjające. W praktyce znacznie bardziej docenimy inne cechy kompaktu, takie jak uniwersalność konstrukcji, waga, praktyczność.

Dla osób aktywnych, uprawiających sport, polecane są kompakty wodoodporne, wytrzymałe na upadki i na niskie temperatury. Tu również naprzeciwko wychodzi Nikon, niepozorny i niewielki, choć bardzo ciekawy model COOLPIX AW130. Aparat wytrzyma upadki z wysokości 2 metrów i pracę przy -10°C. Nie jest mu straszna także praca w kurzu i pyle. Jest on całkowicie odporny i można z nim nurkować do głębokości 30 m.

Osoby, które myślą o zarabianiu na swojej pasji. W profesjonalnej fotografii zarobkowej nie ma sentymentów. Aparat to narzędzie pracy, które ma zarobić na siebie i fotografa. W biznesie liczy się gospodarność. Kiedy stwierdzamy, ze jesteśmy w momencie , kiedy zakup nowego aparatu jest najkorzystniejszym w całym roku. Do wyboru mamy producentów Nikon Sony Canon… świetnie spiszą się tu aparaty z pełnoklatkowe… Sony a7 II, Nikon D610, Nikon D810, Canon 5D Mark IV.

Osobiście posługuję się aparatem Sony a77 II i Sony a550 , zestaw obiektywów sony, kitowy 18-55 mm f/3,5-5,6, kitowy 75-300 mm f/4.5-5.6 , sony 50 mm f1,4 oraz tamron 70-200 mm f2,8.