Halloween VS Wszystkich Świętych

Przełom października i listopada bywa dość kontrowersyjny i to za sprawą dwóch świąt- część polaków jest za, druga zbulwersowana. O co tak naprawdę chodzi?

Kościół katolicki nazywa go świętem szatana inni traktują jak dobrą zabawę…. co kryje się pod nazwą Halloween, a co pod nazwą Święto Wszystkich Zmarłych?

Dziś zagłębimy się w historię obydwóch świąt oczywiście w miarę możliwości.

dsc05545

 

Kościół wspomina wszystkich świętych. Nie jest to „Święto Zmarłych”, ale przypomnienie w dodatku „RADOSNE” , że wielu zmarłych jest już zbawionych. Święto Wszystkich Świętych jest hołdem składanym przez wspólnotę wierzących wszystkim bez wyjątku świętym – zarówno tym, którzy są wyniesieni na ołtarze, jak i tym, którzy pozostają w swej świętości anonimowi.

Omnium Sanctorum– Wszystkich Świętych przypada na 1 listopada powiązane obchody tego święta są z drugim dniem „DZIEŃ ZADUSZNY”, w doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych oraz powszechne powołanie do świętości.

Obchody liturgiczne Wszystkich Świętych obejmują „oficjum”(liturgia godzin, modlitwa liturgiczna sprawowana siedem razy w ciągu dnia) oraz „mszą”

Świętowanie 1 listopada w Rzymie, rozpoczęto około 741 roku, za czasów panowania Papieża Grzegorza III, który w tym czasie ufundował Oratorium w Bazylice Św Piotra w Watykanie. 1 listopada wprowadzono w Rzymie najprawdopodobniej pod wpływem dawnego zwyczaju, występującego u Anglosasów i Franków, gdzie w tym dniu obchodzono uroczystość zwaną sollemnitas sanctissima..

Jak wygląda ten dzień u przeciętnego Polaka? W Święto Wszystkich Świętych jak również Dzień Zaduszny, udajemy się całymi rodzinami na cmentarze by przyozdobić groby swoich bliskich, kwiatami, zniczami. Jest to również czas dla wielu z nas by spotkać się z rodziną i wspominać już nie obecnych naszych krewnych. Nasuwa się tu pytanie – skoro dzień Wszystkich Świętych jest Świętem radosnym, dlaczego w wielu z nas pojawia się smutek, żal, gorycz?

Czy Święto Wszystkich Świętych nie powinno być obchodzone radośnie, ciesząc się , że ci którzy odeszli i nie ma ich pośród nas, są już w niebie w miejscu gdzie zostało przygotowanych wiele mieszkań. Czy my jako katolicy nie potrafimy okazywać radości w takim dniu? A może zbyt wiele wiąże się przykrych spraw z nieobecnymi nam już osobami.

Halloween- świętem szatana? Często słyszymy, jak wielu katolików tak nazywa to święto, dlaczego? Czy mają rację?.

dsc05542

 

Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami, inne motywy to duchy, wampiry, czarownice, zombie, nietoperze.

Święto Halloween przypisuje się obchodom uroczystego powitania zimy, wywodzącego się z celtyckiego obrządku Samahain. Ponad 2 tysiące lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii, w ten dzień żegnano lato, a witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

Kapłani Celtyccy (druidzi) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami, a światem ludzi żyjących. Zaś duchom – zarówno złym, jak i dobrym łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano.

W latach 40 XIX wieku do Ameryki Północnej tradycję Halloween sprowadzili Irlandzcy imigranci. 31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza parada z okazji Halloween. Uczestnikami byli mieszkańcy przebrani w kolorowe stroje.

Halloween- czas zabawy i świętowania, oprócz organizowania domowych imprez, często są organizowane imprezy plenerowe ( scary farm) czyli duże przestrzenie adoptowane na ten cel, gdzie organizowane specjalne scenerie, wyglądające jak miejsca grozy. Inne zabawy Halloweenowe to: Apple bobbing- pływające jabłko, które należy bez użycia rąk ugryźć pływające w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku .

Cukierek albo psikus- Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać.

W każdym razie, każdy przeżywa ten czas tak jak to najbardziej do niego przemawia…

 

 

There are more things in Heaven and Earth,
Than are dreamt of in your philosophy.

Shakespeare