HONKER – wiara w rockowe brzmienia!

Czy warto grać rocko i czy ta muzyka ma nadal przyszłość?

received_1241605492551063

HONKER – Kapela na dobrej drodze. Miałem okazję ich posłuchać na Igrzyskach Rockowych na Górze Św. Anny, byłem pod wielkim wrażeniem. Postanowiłem poznać ten wóz bojowy. Czułem dużo pozytywnych emocji i byłem zaangażowany. Pierwsza rzecz, o której pomyślałem to porozmawiać z nimi i napisać o nich artykuł mimo, że nasz rynek muzyczny jest przepełniony różnymi zespołami – dla mnie Honker to zespół, który zasługuje na to żeby zwrócić na nich uwagę!

 

 

 

1. Skąd nazwa HONKER?

Podczas tak zwanej burzy mózgów nad nazwą, nasz perkusista Darek podał nazwę „HONKER”. Od razu wszystkim przypadła ona do gustu. Jest to także nazwa samochodu terenowego produkowanego w Polsce. Pomyśleliśmy, że oprócz tego że kojarzy się ona z Polskim produktem, pasuje także do muzyki rockowej. I tak już pozostało.

 

2. Każdy z was mieszka w innym mieście . Jak to się stało, że gracie razem ?
Jak to bywa w muzycznej społeczności. Z wszystkimi znaliśmy się już od dawna. Trochę z przypadku, trochę w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności los sprawił, że gramy teraz razem.

 

3. Jakie były początki waszego zespołu, jak się razem dobraliście ?
Heniek Vogt, Darek Adamczyk i Radek Góra tworzyli wcześniej zespół „Czwarty”. Kiedy od zespołu odszedł ówczesny wokalista Tymek Nowicki, postanowili założyć nowy skład. Dołączył wtedy do nich gitarzysta Marek Archipow i wokalista Dawid Bielas. Zmieniły się także ich preferencje muzyczne. Stwierdzili wówczas, że skoro jest nowy materiał to trzeba także zmienić nazwę. I tak narodził się HONKER. Z przyczyn osobistych odszedł po roku działalności Marek Archipow, którego miejsce zajął Tomasz Malinowski.

 

4. Jaki rodzaj muzyki gracie ?
Jest to klasyczna muzyka rockowa z elementami bluesa. Nie brakuje w niej jednak mocniejszych akcentów z pogranicza hard rocka i metalu. Wszystkie piosenki przez nas wykonywane są naszymi autorskimi kompozycjami.

 

5. Czy muzyka, którą gracie była muzyką waszej młodości?
Oczywiście. Większość członków naszego zespołu dobrze pamięta lata 80-te i 90-te. Naszym zdaniem to jedne z ciekawszych lat w muzyce, gdzie nastąpiła prawdziwa eksplozja mocy i ewolucji szczególnie w muzyce rockowej, nad którą głównie się skupiamy.

 

6. Jaki wykonawca jest dla was największą inspiracją ?
To właśnie w tamtych latach okresem świetności cieszyły się takie gwiazdy jak Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin, AC/DC, Slayer, Megadeth, Accept , Iron Maiden, Helloween, Sepultura czy King Diamond i dużo by jeszcze wymieniać. Na pewno dorobek wielu z nich pozostaje inspiracją dla muzyków do dnia dzisiejszego. Nie można nie wspomnieć także takich zespołów jak Pink Floyd, free, The Firebirds czy Lynyrd Skynyrd oraz wirtuozów gitary jak Jimmy Hendrix, Joe Satriani, Steve Vai, Ritchie Blackmore i obecnie grający w Deep Purple Steve Morse. Także wielcy muzycy Bluesowi jak John Mayall, BB King, Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan są naszą inspiracją. Nie sposób tu wymienić wszystkich, których kochamy. Oni zawsze będą dla nas wzorem.

 

7. Czy identyfikujecie się ze stylem życia muzyków rock’n’rollowych?
Chyba wiem, co masz na myśli. Dla nas najważniejsza jest muzyka. Mamy już swoje lata, rodziny i lata szaleństwa można powiedzieć za sobą. Jednak jak w każdym człowieku z rockową duszą tak i w nas tkwi iskra pozytywnego szaleństwa.

 

8. Czym zajmujecie się oprócz muzykowania?
Jak większość wykonawców w tym kraju, nie jesteśmy w stanie utrzymać się z grania. Każdy z nas pracuje w innej branży. Ale to muzyka jest czymś co nas łączy i napędza do działania.

 

9. Jakie jest wasze największe osiągnięcie?
Myślę, że największym naszym osiągnięciem jest to, że mimo upływu lat jesteśmy razem, trwamy przy jednej pasji i cały czas mamy głowy pełne pomysłów i marzenia na przyszłość.

 

10. Czy macie chwile wspólnego, muzycznego załamania? Jak sobie z tym radzicie?
Jesteśmy po prostu dobrymi kumplami i raczej staramy się wspierać wzajemnie, niż ze sobą walczyć. Oczywiście nie brakuje różnicy zdań, bo bez tego nie da się tworzyć. Każdy czasem chce postawić na swoim. Ale mamy tyle dystansu do siebie, że dotychczas zawsze udawało nam się znaleźć rozwiązanie.

 

11. Być czy Mieć ….Co jest waszym zdaniem ważniejsze ?
Zdecydowanie być. Materializm nigdy nie był naszym priorytetem. Przyjaźń, szczerość i muzyka to są podwaliny naszej działalności.

 

12. Czy możliwe jest śpiewanie o czymś, czego się nie przeżyło? Czy wtedy wykon, waszym zdaniem, niesie ze sobą prawdę?
Myślę, że każdy kto poważnie podchodzi do komponowania i tworzenia sztuki, wkłada w to całe serce. Chyba sztuka byłaby nudna gdyby każdy artysta prezentował nam tylko własne przeżycia. Uważam, że twórczość nie ma granic i może wzlatywać nawet na koniec wszechświata. Ważne żeby w każdą piosenkę wkładać kawałek swej duszy. Wtedy na pewno kompozycje będą niepowtarzalne i prawdziwe.

 

13. Na jakiej scenie najchętniej byście zagrali?
Chyba każdy zespół marzy żeby grać na dużych scenach, przed dużą publicznością. Mieliśmy okazję ostatnio zagrać na Chespa Rock Festiwal w amfiteatrze na Górze św. Anny obok takich gwiazd jak Cree, Dżem, Oberschlesien czy TSA – przed wielotysięczną publicznością. Jest to niezapomniane przeżycie. Takich koncertów właśnie sobie życzymy.

 

14. Jakie jest wasze wspólne muzyczne marzenie?
Chyba to, żebyśmy mogli dalej tworzyć i tak się rozumieć jak dotychczas. Żeby nasza muzyka cieszyła coraz więcej ludzi, a przez to żebyśmy mogli grać jeszcze więcej koncertów i robić to, co kochamy.

 

15. Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?
Najbliższy czas zapowiada się pracowicie. Kończymy właśnie nagrywanie teledysku do naszej nowej piosenki „Wilk”. Będzie ona promowała nasz nowy album, który planujemy nagrać pod koniec tego roku. Materiał na płytę jest już gotowy. Na wiosnę na pewno ruszymy w trasę promującą ten nowy krążek.

 

16. Co byście na koniec powiedzieli swoim odbiorcom?
Trzymajcie za nas kciuki. Wszystkich fanów rocka i nie tylko serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia na naszych koncertach. Zajrzyjcie też na naszą stronę Facebook/honkerband oraz na portal YouTube gdzie można zobaczyć nasze dwa dotychczas nagrane teledyski i posłuchać naszych piosenek.

Chciałbym wam podziękować za poświęcony czas i za rozmowę ze mną. Bardzo miło jest porozmawiać z kapelą, która robi coś fajnego z kopem i z wielką pasją. Dziękuję!

 

 

Za pomoc w artykule serdecznie dziękuję Annie Rucińskiej