Kanada i 300 tyś. imigrantów

Kanada przyjmie w 2017 r. 300 tyś. imigrantów, czyli tylu, ilu przyjęła w 2016 r. – oświadczył minister ds. imigracji, obywatelstwa i uchodźców John McCallum. Podkreślił, że „wyznaczenie stałej kwoty to podstawa wzrostu imigracji w przyszłości”.

– Zwiększenie liczby imigrantów jest dobrą polityką, biorącą pod uwagę względy demograficzne. Jestem o tym głęboko przekonany – dodał.

Agencja Reutera sugeruję, iż ostatecznie uległ on presji środowisk sprzeciwiających się przyjmowaniu większej liczby imigrantów.  Reuters zauważa również, że wielu kanadyjskich przedsiębiorców domagało się zwiększenia tej liczby nawet do 450 tyś w ciągu najbliższych pięciu lat. Ich zdaniem polepszyłoby to gospodarkę, rozkręciło biznes poprzez przyciągnięcie utalentowanych specjalistów z całego świata.

Pomysłom tym sprzeciwiały się środowiska anty-imigranckie, które wskazywały, że już w 2016 r. Kanada przyjmuje rekordową liczbę aż 300 tys. imigrantów.

Wśród nich pokaźną grupę stanowili uchodźcy syryjscy. Do Kanady przybyło łącznie 25 tys. osób z Syrii. Ich pobyt i podróż do Kanady były sponsorowane zarówno przez rząd federalny, jak i instytucje pozarządowe oraz osoby prywatne.

W roku 2017 Kanada chce przyjąć 172 500 imigrantów, którzy będą wykwalifikowani na odpowiednim kierunku. Za to liczba osób sponsorowanych, czyli partnerów, dzieci, osób starszych ma wynieść 84 000.

 

Niedługo ministerstwo ogłosi jakich środków będą mogli używać imigranci, aby ich wnioski o pobyt stały były sprawniej rozpatrywane.