Kolejna część STAR WARS – Rogue One!

Pamiętam gdy byłem dziaciakiem, a w kinie pojawił się „Powrót Jeti” – wszyscy mieliśmy ciarki na plecach i przechodziliśmy z jednego seansu na drugi. Piękne szczeniackie lata i przeżywanie wszystkiego „nad wyraz”. Jednak jedno jest pewne; Gwiezdne Wojny, czy jak kto woli STAR WARS jest pozycją kultową, która wychowała kilka pokoleń. Miewała swoje wzloty i upadki, oraz zbierała brawa i obelgi w zależności od danej części i okresu.

 

Zastanawiałem się co przyciąga nas wszystkich do filmów z tej serii… Efekty specjalne, kosmos, technologia? To napewno, ale to wszystko może bardziej za młodu i za… PRL’u. Myśle, że te filmy mają jednak głębszy aspekt, głębszy przekaz niż zauważa się na pierwszy rzut oka. Znajdujemy tam przesłanie… religijne? Chyba tak! Napewno nie związane z jedną konkretną religią, ale bardziej „uniwersalne”, pokazujące dobro, zło i walkę tych dwóch „sił”. Pokazują nam także różną naturę człowieka. Napewno przedstawiają zakłamanie polityczne, działanie propagandy i okłamywanie mas, imperializm – czyli jakże „w przyszłości – ale na czasie” jesteśmy z tym wszystkim!

 

Najważniejsze co prezentują te filmy to siła ludzkiej woli, nadzieja i WIARA! Tak wiara w to, że nawet na przegranej pozycji można dźwignąć się z kolan i zwyciężyć, że garstka rebeliantów może przeciwstawić się całemu imperium, że w każdym z nas płynie krew przodków, która nas kształtuje – czy tego chcemy, czy nie. Że walka o wolność i godne życie zawsze trwała, będzie trwała i powinna trwać w nas każdego dnia, bo jesteśmy LUDŹMI, a nie maszynami – mimo że wiele systemów i korporacji chce, by było inaczej!

 

Już nie mogę się doczekać kolejnego filmu z tej serii i mimo, że nie sądzę bym zaliczał wszystkie seanse filmowe – mały dreszczyk emocji napewno po mnie przebiegnie – tego życzę także Wam!

Gorąco polecam! – Marcin K3 Talaga

Premiera: 16 Grudnia 2016