Unia Europejska i Kanada podpisały umowę CETA

Umowa ma pobudzić handel po obu stronach Atlantyku. Założenie jest proste: europejscy producenci zyskają łatwiejszy dostęp do kanadyjskiego rynku, a kanadyjski do europejskiego.

Dziś przedstawiciele UE i Kanady podpisali w Brukseli ustawę CETA.
Umowa zniesie 99 procent ceł, które obowiązywały we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami.
Pod dokumentem podpisali się: premier Kanady Justin Trudeau, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz premier pełniącej obecnie przewodnictwo w UE Słowacji Robert Fico.

 
„Dla mnie Kanada jest najbardziej europejskim krajem poza samą Europą, naszym silnym sojusznikiem, ważnym partnerem i bliskim przyjacielem. Właśnie dlatego jestem dumny, że podpisaliśmy dwa niezmiernie ważne dokumenty, tzn. umowę CETA i umowę o partnerstwie strategicznym” – powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Spotkanie to miało odbyć się w miniony czwartek, jednak sprzeciwił się mu francuskojęzyczny region Belgi – Walonia.
Rząd federalny Belgii nie mógł podpisać porozumienia bez zgody wszystkich regionów.
W czwartek po południu belgijski rząd i regiony osiągnęły kompromis, który dzień później został zaakceptowany przez parlament Walonii. To umożliwiło podpisanie umowy przez UE.